شنبه , 2 تیر 1403
کول پد

کول پد چیست؟ + تاثیر کولپد برای لپ تاپ گیمینگ

تاثیر کول پد برای لپ تاپ گیمینگ هم می‌تواند نکات مثبت هم نکات منفی داشته باشد، به همین دلیل می‌‌خواهیم تاثیر آن کولپد یا پایه نگهدارنده لپ تاپ وسیله ای است که برای کاهش دمای لپ تاپ استفاده می‌شود. بسته به شیوه تهویه آن ممکن است برای لپ تاپ مضر یا مفید باشد در ادامه مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم.


فهرست مطالب


کول پد چیست؟

کول پد (Cooling Pad) یا پایه خنک کننده، یکی از اصلی ترین لوازم جانبی لپ تاپ است که به خنک ماندن دستگاه شما کمک می کند. این کولرها در واقع صفحاتی هستند که در زیر لپ تاپ قرار می گیرند و به دو روش فعال و غیرفعال باعث خنک شدن آن می شوند. هنگامی که لپ تاپ شما بیش از اندازه گرم می شود و سیستم خنک کننده آن از پایین آوردن دمای دستگاه باز می ماند، کول پدها به داد لپ تاپتان می رسند و اجزاء آن را از ذوب شدن نجات می دهند!

کول پد

شما با خرید یک کول پد و صرف هزینه جزئی می توانید احتمال آسیب دیدن قطعات را به حداقل ممکن برسانید. به همین دلیل خرید این دستگاه برای لپ تاپ های شما ضروری می باشد و با کمک آن از می توانید از صرف هزینه های احتمالی تا حد زیادی جلوگیری کنید.

مطالعه بیشتر
راهنمای خرید قلم نوری و معرفی بهترین قلم های نوری 2023

کول پد چگونه به خنک کردن لپ تاپ کمک می کند؟

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، کول پدها بسته به نوعشان به دو روش باعث خنک شدن لپ تاپ شما می شوند:

فعال (Active)

 این کولرها برای خنک نگه داشتن بدنه لپ تاپ شما و ایجاد جریان هوای اضافه از فن یا پنکه های کوچک استفاده می کنند. برخی از کول پدهای فعال گرما را از لپ تاپ بیرون می کشند و عملکردی مکشی شبیه به جاروبرقی دارند. برخی دیگر از انواع کولرهای فعال، برعکس عمل می کنند و با کمک فن ها جریان هوای خنک را به داخل دستگاه می دمند.

غیرفعال (Passive)

این نوع از خنک کننده لپ تاپ بدون فن، برای کار کردن نیاز به برق ندارد. در واقع کار آن ها توسط فعل و انفعالات شیمیایی انجام خواهد شد، معمول ترین نوع کول پد غیرفعال، کولر رسانا یا کول پد مایع است. وجود ترکیب نمک آلی در این کول پدها باعث خواهد شد تا گرمای لپ تاپ جذب شود.

با این حساب می توان گفت که کول پدهای پسیو بین 6 تا 8 ساعت می توانند خنک کنندگی لپ تاپ را مورد پشتیبانی قرار دهند. البته این نوع از کول پدها برای لپ تاپ هایی که فن آن ها در پایین دستگاه قرار دارد توصیه نمی شود. برخی دیگر از انواع کولرهای غیرفعال، صفحاتی هستند که با بالا بردن لپ تاپ از سطح زمین، منجر به بهبود کارکرد سیستم تهویه داخلی لپ تاپ می شوند. تولید کنندگان این دستگاه را با تکیه بر مواد مقاوم و ضد حرارت مثل آلومینیوم ساخته اند.

در مورد ارجحیت مدل های پسیو و اکتیو باید اشاره کنیم که کول پدهای اکتیو کارایی بهتری دارند و عمر آن ها طولانی تر است. کول پدهای پسیو در صورت آسیب دیدن بدنه، دچار نشتی می شوند.

مطالعه بیشتر
استریم چیست؟ - راهنمای جامع خرید ابزار لازم برای استریم

 تامین برق کول پدها به چه صورت انجام می شود؟

تقریبا بیشتر Cooling Pad ها نیروی مورد نیاز خود را از طریق پورت USB و اتصال به لپ تاپ تامین می کنند. در این حالت انرژی از لپ تاپ به درگاه USB منتقل می شود و سپس از طریق آن تبدیل و به مدار موجود در پد انتقال پیدا می کند. به این ترتیب فن ها نیروی لازم برای فعالیت را به دست می آورند. البته در بسیاری از مدل ها قابلیت استفاده از آداپتور و اتصال به برق شهری هم وجود دارد. برخی از مدل ها هم نیازی به نیروی برق ندارند و به صورت مکانیکی کار می کنند.

راهنمای خرید کول پد لپ تاپ

در هنگام خرید خنک کننده لپ تاپ باید نکات زیر را مدنظر قرار دهید تا پد مناسب تری را برای خودتان انتخاب کنید:

ظرفیت خنک کنندگی: درحین خرید حتما باید دقت کنید که پد مورد نظر شما چند فن دارد و قدرت چرخش فن ها چند دور در دقیقه است؟ این موضوعات ظرفیت خنک کنندگی پد را نشان می دهند. پدی بهتر است که ظرفیت بیشتری برای خنک کردن لپ تاپ داشته باشد.

سرعت فن قابل تنظیم: برخی از فن ها دارای قابلیت تنظیم سرعت هستند. به این ترتیب شما می توانید سرعت گردش آن ها را متناسب با فعالیتتان تنظیم کنید. این موضوع تا حدودی از سروصدای فن می کاهد.

منبع تغذیه: دقت کنید که پد خنک کننده ی شما با USB کار می کند یا نیاز به آداپتور دارد.

کول پد

میزان سرو صدا: با این که بیشتر پدهای خنک کننده بسیار کم صدا هستند، اما توجه به میزان سرو صدا یکی از مهم ترین فاکتورها در حین خرید است.

مطالعه بیشتر
مهم‌ترین امکانات جدید اپل واچ 3؛ آیا گجت پوشیدنی جدید اپل ارزش قیمت آن را دارد؟

موقعیت قابل تنظیم: برخی از کول پدها به نحوی طراحی شده اند که می توان موقعیت آن ها را تنظیم کرد، داشتن این قابلیت کمک می کند راحت تر با آن کار کنید.

اندازه: مطمئن شوید که سایز کول پد با لپ تاپ شما هماهنگی دارد. یکی از فاکتور های اولیه در خرید لپ تاپ اندازه آن می باشد. پایه خنک کننده ای که برای لپ تاپ خود انتخاب می کند باید متناسب با لپ تاپ شما باشد. اندازه صفحه نمایش شما تعیین می کند که مناسب ترین اندازه کول پد چیست. معمولاً بر روی پک این محصول ابعاد آن نوشته شده است. علاوه بر آن عنوان شده که برای چه سایز لپ تاپ های مناسب می باشد.

قابل حمل بودن کول پد: اگر از لپ تاپ خود در ساعت های طولانی در جاهای مختلف استفاده می کنید و گرمای ناشی از آن نیز زیاد است، پس باید کول پد را نیز همراه خود داشته باشید؛ اما در این صورت قابلیت حمل کول پد از نکات مهمی است که باید در زمان خرید به آن توجه کنید. در واقع کول پدی که می خرید باید سبک باشد و همچنین راحت حمل شود.

بررسی نکات مثبت و منفی در مورد تاثیر کولپد برای لپ تاپ گیمینگ

می‌دانیم که لپ تاپ گیمینگ به دلیل پردازنده و گرافیک سنگینی که دارد، زود داغ می‌شود و برای جلوگیری از این امر، باید از یک خنک‌کننده لپ تاپ یا کول‌پد استفاده کنید.

حال استفاده از کول پد‌ها نکات مثبتی دارد که به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • با استفاده از کولپد می‌توان دمای لپ تاپ را پنج تا حتی ده درجه کاهش داد.
  • لپ تاپ در مکان هایی که دارای گرد و خاک و پرز است به راحتی آن‌ها را به درون خود می‌کشد ولی با استفاده از کول پد می‌توان از این عمر جلوگیری نمود.
  • بسیاری از مردم زمان استفاده از لپ تاپ اکثر کولپد ها قابلیت تنظیم ارتفاع دارند که به شما این اجازه را می‌دهد که لپ تاپ را با زاویه دید و گردن خود تنظیم کنید.
  • استعلاک لپتاپ را کاهش می‌دهد.
  • عملکرد دستگاه شما بهبود میابد.
مطالعه بیشتر
گجت پوشیدنی چیست؟ + معرفی بهترین گجت های پوشیدنی سال 2023

نکات منفی تاثیر کولپد برای لپ تاپ گیمینگ:

کول‌پد‌‌ها یا همان خنک‌کننده‌های لپ تاپ در عین اینکه مزیت دارند، می‌توانند معایب نیز داشته باشند:

  • مشکل در تهویه هوا : کولپد ممکن است باعث اختلال در تهویه هوای لپ تاپ شود. بیشتر لپ تاپ های گیمینگ هوا را از زیر کشیده و از قسمت بغل و پشت دستگاه تهویه می‌کنند، ممکن است در این صوت اگر کولپد شما مکنده باشد باعث اختلال تهویه هوای دستگاه شما می‌شود و ممکن است خسارت سنگینی به دستگاه شما وارد شود فن‌های دستگاه بسوزد کارت گرافیک دستگاه بسوزد و…. کولپدهای دمنده نیز می‌توانند باعث چنین امری شوند این موضوع تماما به لپ تاپ شما بستگی دارد در انتخاب آن دقت کنید.
  • مصرف انرژی : برق مصرفی کولپد ها از خود لپ تاپ تامیین می‌شود و همین امر می‌توان موجب افزایش دمای لپ تاپ شما شود همچنین ممکن است به مرور زمان به باطری شما آسیب بزند.
  • حمل و نقل : کولپد می‌تواند باعث افزایش وزن لپ تاپ شود و در زمان حمل برای شما مشکل ایجاد کند.

آیا کول پد می تواند جایگزین سیستم خنک کننده اصلی لپ تاپ شود؟

خیر. اصولا کول پد برای این کار طراحی نشده است و توان انتقال میزان کافی هوا به تمام بخش های مورد نیاز لپ تاپ را ندارد. سیستم خنک کننده لپ تاپ هوا را از یک یا چند دریچه مکیده، آن را در بخش های مورد نیاز حرکت داده و از کناره ها و یا پشت لپ تاپ خارج می کند.

کول پد هم با انتقال هوای محیط به این دریچه ها، روند مکش هوا را برای لپ تاپ راحت تر می کند و قطعا نمی تواند جایگزین سیستم خنک کننده اصلی لپ تاپ شود.

مطالعه بیشتر
بهترین دوربین مداربسته شیائومی

سخن پایانی

در این مقاله با کول پدها که از تجهیزاتی هستند که به کاهش دمای لپ تاپ هنگام بازی و انجام پردازش های سنگین و مهم کمک می کنند. از طرف دیگر این تجهیزات می توانند با خنک نگه داشتن بدنه لپ تاپ و تجهیزات داخلی از پردازنده، باتری و مادربورد که جزو قطعات اصلی در لپ تاپ ها هستند نیز محافظت کنند. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

پیشنهاد ما به شما

بهترین دوربین مداربسته شیائومی

در دهه‌ی اخیر در ایران، استفاده از دوربین‌های مداربسته به عنوان یکی از ابزارهای اصلی …

دیدگاهتان را بنویسید