آموزش

حمله USB چیست و چگونه می توان از آلودگی آن جلوگیری کرد؟

حمله USB
379Views

درایوهای USB مقرون به صرفه و راحت هستند، اما گاهی آنها به اهداف جذابی برای هکرها تبدیل می شوند. در اینجا نحوه جلوگیری از کلاهبرداری توسط این دستگاه های ذخیره سازی قابل حمل آمده است.در عصر حملات سایبری مبتنی بر ایمیل، به راحتی می توان فراموش کرد که هکرها همچنین می توانند با استفاده از اجزای فیزیکی، به ویژه دستگاه های حمله USB، به سیستم های بزرگ و کوچک نفوذ کنند.در اینجا توضیح خواهیم داد که حمله USB چیست و چگونه می توانید از قربانی شدن آن جلوگیری کنید.

حمله USB چیست؟

در حمله USB از آن برای وارد کردن نرم افزارهای مخرب به رایانه یا سایر دستگاه های متصل به USB، مانند تلفن هوشمند، استفاده می شود. از دستگاه‌های USB نیز همچنین می‌توان برای آسیب رساندن یا از بین بردن رایانه با ارسال بار الکتریکی استفاده کرد.

یکی از نگران کننده ترین جنبه های حمله USB توانایی آنها در کنترل از راه دور یک سیستم به هکرها است. برای مثال، حمله استاکس‌نت که در سال 2010 کشف شد، سایت‌های توسعه هسته‌ای ایران را آلوده کرد. از همین نوع نقض‌ها می‌توان برای نفوذ به تأسیسات متصل به شبکه برق، تولید نفت و سایر شبکه‌های اینترنت استفاده کرد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله جستجوی پیشرفته گوگل را بخوانید.دستگاه‌هایی با میکروکنترلرهای داخلی دوباره برنامه‌ریزی‌شده که پس از وصل شدن، عملکرد دیگری را اجرا می‌کنند، به عنوان مثال. مانند یک صفحه کلید عمل می کند و کلیدهای خاصی را تایپ می کند. به عنوان مثال می توان به حمله Rubber Ducky اشاره کرد.

چگونه بفهمیم که سیستم آلوده یا دچار حمله USB شده است؟

از آنجا که انواع مختلفی از تروجان ها و نرم افزارهای مخرب وجود دارد، علائم آنها هم بسیار متفاوت و زیاد است. در زیر فهرستی از علائم مخرب رایج را می توانید ببینید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ویرایش فایل pdf آنلاین را بخوانید.

 • رایانه شما پیام های خطای عجیب و غریبی را نشان می دهد.
 • ویندوز شما طول می کشد تا شروع به کار کند (کندتر از حد معمول).
 • قفل و یا هنگ می کند.
 • صفحه اصلی مرورگر شما تغییر کرده است.
 • نوار ابزارهای عجیب و غریب یا غیر منتظره در مرورگر وب شما ظاهر می شود.
 • نتایج جستجوی شما هدایت می شوند و به وب سایت هایی منتقل می شوید که نمی خواستید.
 • شما نمی توانید به وب سایت های مرتبط با امنیت دسترسی داشته باشید.
 • آیکون‌ها و برنامه های جدید روی دسکتاپ ظاهر می شوند که شما آنها را قرار نداده اید.
 • پس زمینه دسکتاپ شما تغییر کرده است.
 • برخی از برنامه های شما شروع به کار نمی کنند.
 • برنامه حفاظت از امنیت شما بدون دلیل غیرفعال شده است.
 • شما نمی‌توانید به اینترنت متصل شوید یا سرعت آن به شدت کم شده است.
 • برنامه ها و فایل ها ناگهان گم شده اند.
 • رایانه شما خود به خود عمل می‌کند.
 • فایل های شما قفل شده و باز نمی شوند.

چگونه از حمله USB جلوگیری کنیم؟

درایوهای ناشناخته را به برق وصل نکنید

بسیاری از تهدیدات حمله USB به مهندسی اجتماعی، یا ترفندها و تاکتیک‌های روان‌شناختی برای وادار کردن مردم به اتصال دستگاه بد برمی‌گردد. این تقریباً در هر نوع حمله سایبری و کلاهبرداری وجود دارد و مهم است که گرفتار آن نشوید.

اگر درایو حمله USB را مشاهده کردید که نمی‌دانید در جایی افتاده است – مانند پارکینگ – آن را به رایانه خود وصل نکنید. هکرها به کنجکاوی انسان تکیه می کنند تا به آنها کمک کنند دستگاه شما را آلوده کنند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بهترین نرم افزار آموزش زبان را بخوانید .آن‌ها آن را در یک مکان عمومی، مانند یک بیمارستان، رها می‌کنند و منتظر می‌مانند تا کسی آن را وصل کند. این حمله قطره‌ای نامیده می‌شود.

تعادل زندگی کاری در حمله USB

از درایو حمله USB برای کار استفاده می کنید، آن را از هر چیز شخصی جدا نگه دارید تا از انتقال نرم افزارهای مخرب از رایانه خانگی خود به شبکه حرفه ای خود جلوگیری کنید. همچنین می‌توانید هنگام حمله به طور مرتب دستگاه‌های USB خود را با یک برنامه آنتی ویروس و/یا ضد بدافزار اسکن کنید، در حالی که نرم‌افزار رمزگذاری ممکن است مهاجمان را از دسترسی به داده‌های شما در صورت رخنه باز دارد.

هنگام حمله USB Autorun را غیرفعال کنید

غیرفعال کردن ویژگی‌های اتوران در دستگاه‌هایتان به جلوگیری از اجرای خودکار کدهای مخرب در هنگام وصل کردن درایو کمک می‌کند. در ویندوز، Control Panel را باز کنید و تنظیمات AutoPlay را پیدا کنید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بوت نشدن کامپیوتر را بخوانید. علامت Use AutoPlay برای همه رسانه‌ها و دستگاه‌ها را بردارید تا از راه‌اندازی دستگاه‌های ناشناس بدون هشدار یا درخواست مجوز جلوگیری کنید.

هنگام ویروس از شبکه خارج شوید

اگر کاملاً نیاز دارید که درایو فلش ناآشنا را وصل کنید، می‌توانید از رایانه‌ای استفاده کنید که دارای air-gapped است، به این معنی که به اینترنت یا شبکه‌های دیگر متصل نیست. کامپیوترهای دارای air-gapped به معنای امنیت کامل نیست.

تأسیسات توسعه هسته ای ایران که در حمله استاکس نت به خطر افتاد از یک شبکه با air-gapped استفاده کرد و با یک USB بد در معرض خطر قرار گرفت. پس از اتصال درایو، نرم افزار مخرب آزاد شد.

ایجاد حالت مجازی در حمله ویروس ها

اگر بیشتر از فناوری آگاه هستید، نرم افزار مجازی سازی مانند VirtualBox رایگان Oracle را دانلود کنید. این به شما امکان می دهد یک محیط مجازی در رایانه خود ایجاد کنید که یک نمونه شبیه سازی شده از رایانه شما را در رایانه شما اجرا می کند. Windows Sandbox نیز یک گزینه داخلی برای کاربران ویندوز است.

به روزرسانی ها را نادیده نگیرید هنگام حمله USB

سیستم های خود را به روز نگه دارید، به خصوص اگر از ویندوز استفاده می کنید. بسیاری از مهاجمان از این واقعیت استفاده می کنند که مردم اغلب به روز رسانی سیستم های خود را به تاخیر می اندازند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با حمله USB و راه های جلوگیری از آلودگی آشنا شدید.همچنین از راه های جلوگیری از آلودگی و تاثیرات آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

خروج از نسخه موبایل