در زمانی که یک لپ‌تاپ خریداری می شود؛ به دلیل نو بودن لپ‌تاپ از آن به خوبی مراقبت نمی‌شود. ممکن است خیلی سریع دستگاه دچار مشکل شود و دیگر قابل استفاده نباشد. یا ممکن است هزینه بالایی برای تعمیر لپ تاپ باید پرداخت شود. برای این که درصد این کار را کاهش دهیم باید یک سری نکات را رعایت کنیم تا طول عمر دستگاه افزایش یابد.

ما در این مقاله مهم ترین نکات مراقبت از لپ‌تاپ را توضیح داده‌ایم. این نکات شامل دو قسمت می شود:

 • سخت افزاری
 • نرم افزاری

چگونه از سخت افزار لپ تاپ مراقبت کنیم؟

لپ تاپ

در این قسمت راه‌های مراقبت از قسمت سخت افزار لپ‌تاپ را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.


بهترین برنامه‌های ویرایش عکس برای افراد مبتدی و حرفه‌ای


1- نحوه صحیح قرار گیری لپ تاپ

اولین نکته برای نگهداری لپ‌تاپ نحوه صحیح قرار گرفتن آن است. اولین نکته این است که در زمان استفاده از لپ‌تاپ آن را روی پاهای خود قرار ندهید. زیرا زمانی که لپ‌تاپ روی پاهای شما قرار می گیرد به دلیل آن که فن دستگاه باد گرم تولید می کند، با گرمای بدن بر خورد کرده که نهایتا تبادل گرمایی(گرمای cpu ) صورت نمی پذیرد. این اتفاق در طولانی مدت باعث آسیب دیدگی دستگاه می شود .جاهای دیگری که نباید لپ‌تاپ روی آن قرار گیرد، عبارت است از : فرش، پتو، رومیزی‌های کرک دار و موارد مشابه. موارد ذکر شده را به هیچ عنوان استفاده نکنید. زیراباعث می شود کرک به داخل دستگاه برود و در طولانی مدت باعث خرابی فن دستگاه می شود.

روش صحیح استفاده از لپ‌تاپ به این صورت است که آن را روی میزی که سطح آن صاف باشد قرار دهید. یا از میزهای مخصوص لپ‌تاپ و یا در صورت صلاح دید از خنک کننده برای لپ‌تاپ استفاده شود که از داغی لپ‌تاپ جلوگیری شود.

2- سرد و گرم شدن لپ تاپ

یکی ازعمده مشکلاتی که کاربران به آن برمی خورند ؛ این است که دستگاه روشن نمی شود. وقتی علت را از کاربران جویا می شویم در می یابیم دستگاه خود را در تابستان طولانی مدت در گرما نگه داشته اند. یا در همان دما آن را روشن کرده اند. یا این کار را در سرما انجام داده اند؛ و باعث آسیب دیدن دستگاه شده اند.بهتر است قبل از روشن کردن دستگاه یک ساعت در دمای متعادل قرار بگیرد.

محیط و هوای اطراف لپ‌تاپ بسیار مهم هست. اگر شما در جایی زندگی می کنید که هوا مرطوب است؛ باید خیلی سریع تر از کاربران دیگر دستگاه خود را سرویس کنید.


اشتباهات رایج هنگام خرید لپتاپ


3- نگه داری لپ تاپ در استفاده طولانی مدت

بهتر است کاربرانی که از موس و تاچ پد دستگاه استفاده بالای دارند؛ از کیبورد و موس دیگری استفاده کنید. زیرا کیبورد وتاچ پد اگر آسیب ببینند برای تعمیر یا تعویض آن ها هزینه بالایی باید پرداخت شود.

نگهداری لپ تاپ

4- باز و بسته کردن صحیح لپ تاپ

شکستگی لولا یا درب لپ‌تاپ یکی از مشکلات رایج است. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مکرر درب لپ‌تاپ به طور صحیح باز و بسته نمی شود. اما راه حل این است که در طول روز، باز و بسته کردن لپ‌تاپ را به حداقل برسانید و هنگام باز کردن درب بهتر است از وسط درب گرفته و به آرامی باز شود و در آخر به آرامی بسته شود .

هنگام بستن لپ‌تاپ دقت کنید که هیچ چیزی هر چقدر هم کوچک بین کیبورد و lcd قرار نداشته باشد. چون باعث ایجاد شکستگی در پنل ال سی دی می شود.

5- آخرین نکته ی سخت افزاری

ممکن هست کاربرانی باشند که لپ‌تاپ خود را بعد از چندین سال استفاده سرویس نکرده باشند. این کار بسیار نادرستی هست زیرا هر 6 ماه تا 1 سالی که دستگاه کار می کند باید سرویس شود.

توصیه می شود سرویس دستگاه در نمایندگی های معتبر و زیر نظر افراد متخصص انجام شود.در این سرویس تمام قطعات دستگاه باز شده و فن دستگاه تمیز می‌شود. مهم ترین کار در سرویس لپ تاپ تعویض خمیر سیلیکون است ؛ زیرا بعدا از مدتی کارایی خود را از دست می دهد . این خمیر برای خنک کردن CPU به کار می رود. (هشدار: به دلیل سمی و خطرناک بودن خمیر سیلیکون در منزل به هیچ وجه استفاده نشود)

نگهداری صحیح آداپتور

چگونه از آداپتور لپ تاپ درست مراقبت کنم؟

نگهداری از آداپتور لپ تاپ
 1. ابتدا آداپتور را به برق متصل و سپس آن را به لپ تاپ وصل کنید.
 2. نوسانات برق بیشترین آسیب را به آداپتور وارد می کند. بهتر است از یک محافظ برق برای آن استفاده کنید تا لپ‌تاپ و آداپتور شما در مقابل نوسانات محافظت شوند.
 3. زمان جدا و وصل کردن، از کشیدن بی محابا و فشردن زیاد پرهیز کنید. این موارد از عمده دلایل خرابی پورت ورودی آداپتور می باشند.
 4. سیم آداپتور را مچاله و تحت فشار قرار ندهید. در طولانی مدت سبب شکستن سیم های مسی داخل کابل و اتصال کوتاه و سوختن آداپتور می شود.
 5. استفاده از کابل برق با کیفیت.کابل های بی کیفیت با درصد پایین مس در آلیاژ و نازک بودن سبب آسیب رساندن به آداپتور می شوند.
 6. ازآداپتور به دور از رطوبت و در مکانی خشک و دمایی معتدل استفاده کنید.
 7. آمپر آداپتور و لپ تاپ یکسان و یا بالاتر باشد. آمپر پایین تر آداپتور نسبت به آمپر تعیین شده لپ تاپ سبب آسیب دیدگی می شود.

معرفی سری A گوشی های سامسونگ


چگونه از باتری لپ تاپ درست مراقبت کنیم؟

راه های صحیح نگهداری باتری لپ تاپ
 1. باتری برای بار اول حدود 8 ساعت شارژ شود .
 2. اگر باتری برای 2 روز متمادی در حال شارژ شدن است لطفا شارژ باتری را یکبار خالی و مجدد شارژ نمایید .
 3. بهترین شرایط برای استفاده از باتری خالی کردن شارژ آن تا 3% و مجدد شارژ نمودن آن حداقل هفته ای یک بار است.
 4. باتری باید از گرما و ولتاژ بالا و دسترس کودکان دور باشد.
 5. اگر باتری برای زمان زیادی استفاده شده ( بیش از 2 سال) باتری باید تعویض شود تا از احتمالات مترقبه جلوگیری شود .
 6. هنگامی که باتری جدید تهیه می کنید و باتری توانایی شارژ شدن ندارد ممکن است مشکل شما از آداپتور باشد ( مخصوصا در نوت بوک های دل ) در این مورد به متخصص مربوط مراجعه فرمایید .
 7. هرگز باتری در حال استفاده یا شارژ شدن را از دستگاه خارج نکنید.

نحوه نگه داری از نرم افزار لپ تاپ

1- چگونه لپ تاپ را خاموش کنم

هیچ وقت لپ‌تاپ را با دکمه پاور خاموش نکنید؛ مگر در مواقع اضطراری. اگر از طریق ویندوز خاموش کنید ابتدا همه برنامه ها بسته شده و لپ‌تاپ به ارامی خاموش می‌شود. این کار در سلامت لپ‌تاپ بسیار تاثیر گذار است.

2- نصب درایورهای لپ تاپ

یکی ازمهم‌ترین کارهای بعد از نصب ویندوز برای لپ‌تاپ ها نصب صحیح درایورها است. که شامل نصب وای فای، بلوتوث، پورت USB و… هست؛ در بعضی از لپ‌تاپ ها نیاز به نصب USB نیست و لپ‌تاپ پورت USB را می شناسد .

3- از نرم افزار های اصل استفاده کنید

همیشه یک آنتی ویروس مناسب و خوب روی لپ‌تاپ نصب کنید .از دی‌وی‌دی‌های اصل استفاده کنید و برنامه‌هایی را روی آن نصب کنید که از ایمن بودن آن ها اطمینان دارید. در غیر این صورت با دست‌های خودتان هزینه‌ هایی را برای لپ تاپ ایجاد میکند.

4- استفاده از حالت sleep در لپ تاپ

Sleep کردن لپ تاپ یکی از راه هایی است که میتواند به مصرف کمتر انرژی لپ تاپ کمک کند و کار کردن مجدد با لپ‌تاپ را راحتر کند .پس زمانی که در طول روز کار های متعددی با لپ تاپ دارین حتما به جای shut down کردن sleep کنید . البته به این نکته توجه کنید که لپ‌تاپ را در حالت sleep جا به جا نکنید .

جمع بندی

نکات گفته شده در مقاله مهم ترین نکات مراقبت از لپ تاپ هر چند ساده هستند اما بسیار کاربردی بوده و می تواند از ضرر های میلیونی جلوگیری کند.حتما سوالات خود با کارشناسان ما در میان بگذارید و این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

https://1ea.ir/r2Knw8lhttp://iwo.ir/pho57
https://cutt.ly/uYwyRMnhttps://bit.ly/3rqWKCi
https://rizy.ir/lPNrhttps://tinyurl.com/2p8dz49h

ئاژوان پاک پسند

مشاهده تمام پست ها

اضافه کردن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *